ПИТАННЯ ПРО «КУЛЬТУРНИЙ ФОН» ДЕЯКИХ МОДЕЛЕЙ І КАТЕГОРІЙ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2307-4558.2016.25.79654Ключові слова:
«культурний фон», імпліцитна культурно-значуща інформація в мові, лінгвокультурологія, національно-культурна специфіка російської мови.Анотація
Мета статті — розкрити механізми мовної репрезентації «культурного фону» як елемента «мови культури» етносу. Об’єкт аналізу — імпліцитна культурно-значуща інформація в одиницях, моделях і категоріях системи національної мови. Предмет дослідження — деякі словотвірні моделі та граматичні конструкції сучасної російської мови. У статті постульовано наявність у семантиці слів, словотвірних моделей, граматичних категорій і синтаксичних конструкцій особливого імпліцитного компонента, що відображає національно специфічні норми, ідеали й цінності, установки і стереотипи носіїв російської мови. До таких можна умовно віднести культурні пресуппозиції — різновид прагматичних пресуппозицій (О. В. Падучева), культурні инференції, культурні конотації (В. М. Телія), а також, можливо, і деякі інші види імпліцитної інформації: модальні рамки, «життєві установки» (О. Д. Шмельов) та ін., що містять культурно-значущу інформацію. «Культурний фон» у ряду зазначених одиниць є одиницею імпліцитної культурно-значущої інформації недиференційованого, комплексного і синкретичного характеру, асоціативної, «фонової» області «мови культури». Результати дослідження: для словотвірної моделі префіксально- суфіксального творення прикметників від іменників ментальної, емоційної, етичної або ціннісної семантики (за типом безумный ← ум) виявлено наявність «фонового» культурно-значущого уявлення про норму як про позитивний полюс ціннісної шкали; для граматичної безособово-предикативної конструкції типу Мне холодно / стыдно / нужно виявлено «фонову» культурно-значущу ідею неконтрольованості суб’єктом фізичного, емоційного або модального стану. Практичне застосування результатів дослідження полягає в удосконаленні різних аспектів викладання російської мови як іноземної, а також у збагаченні методології та методики лінгвокультурологічних досліджень.
Посилання
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Мова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Правовласниками опублікованого матеріалу являються авторський колектив та засновник журналу на умовах, що визначаються видавничою угодою.
Публікація праць в Журналі здійснюється на некомерційній основі.