ІНВЕКТОГЕННИЙ ПОТЕНЦІАЛ ПРЕЦЕДЕНТНИХ ФЕНОМЕНІВ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2307-4558.2014.22.50748Ключові слова:
імпліцитна інвектива, прецедентний феномен, лінгвістична експертизаАнотація
У статті йдеться про проблеми лінгвістичної експертизи спірних текстів і про інвектогенний потенціал прецедентних феноменів. У лінгвістиці є два основних підходи до розуміння мовного феномену інвективи: широкий і вузький. У вузькому розумінні мова йде про експліцитну, явну інвективу, яка здійснюється за допомогою засобів, що однозначно сприймаються як інвектива усіма носіями мови. У широкому сенсі інвектива реалізується з урахуванням контексту, з опорою на лексико-семантичний критерій. Параметризація інвективи має велике значення для експертної практики у справах про захист честі, гідності, ділової репутації та про образу. Значний інвективний потенціал містять прецедентні феномени, апеляція до яких у певному контексті має завдання образити адресата інвективи. Будучи за формальними підставами оцінним засобом, у разі негативної оцінки вони можуть служити приниженню честі, гідності та ділової репутації особи. Ефективність даної мовленнєвої дії залежить від наявності / відсутності у адресата й адресанта інвективи загальної картини світу.
Посилання
Bulygina T. V. Jazykovaja konceptualizacija mira (na materiale russkoi grammatiki) / T. V. Bulygina, A. D. Shmelev. — M. : Jazyki slavianskoj kul’tury, 1997. — 576 s.
Golev N. D. Postanovka problem na styke jazyka i prava / N. D. Golev // Jurislingvistika-1: problemy i perspektivy : mezhvuz. sb. nauch. tr. — Barnaul : Izd-vo Alt. gos. un-ta, 1999. — S. 4—11.
Zhel’vis V. I. Pole brani. Skvernoslovie kak social’naja problema v jazykah i kul’turah mira / V. I. Zhel’vis. — M., 2001. — 349 s.
Karaulov Ju. N. Russkij jazyk i jazykovaja lichnost’ / otv. red. D. N. Shmelev. — M. : Nauka, 1987. — 263 s.
Sharifullin B. Ja. Rechevaja invektiva na randevu lingvistiki i jurisprudencii: pro et contra // Jurislingvistika-6: Invektivnoe i manipuliativnoe funkcionirovanie jazyka : mezhvuz. sb. nauch. st. / red. N. D. Golev. — Barnaul : Izd-vo Alt. gos. un-ta, 2005. — S. 112—120.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Мова
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Правовласниками опублікованого матеріалу являються авторський колектив та засновник журналу на умовах, що визначаються видавничою угодою.
Публікація праць в Журналі здійснюється на некомерційній основі.